کتاب مردی به نام اوه

0
520

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب مردی به نام اوه نوشته فردریک بکمن خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

آیا تا بحال افراد میانسال تنها را دیده اید ؟

بعضی از آنها بدون داشتن فرزند و با از دست دادن همدم خود محکوم به تنهایی تا زمان مرگ هستند !

فکرش بکنید ! مثلا ۴۰ سال زندگی مشترک داشته اید و نا ملایمی روزگار باعث شود تنها بمانید ، خصوصا اگر شدیدا وابسته یار خود بوده باشید و در نبود او اصلا ندانید در دنیای ماشینی امروز حالا باید چه کرد !

کتاب مردی به نام اوه
کتاب مردی به نام اوه

دلدادگان زیادی بوده اند که پس از مرگ همسر خوشبختانه یا متاسفانه دست زندگی آنها رانیز بر اثر غم حاصل از تنهایی و فراق یار با خود برده یا دست کم خود ترجیح به پایان زندگی به دست خودشان داده اند !

پایان های غمناک

اما زندگی فقط به این پایان های غمناک ختم نمیشود و چه بسا فرد امید به زندگی را از دست نداده و روی خوب زندگی به سمتش دست دراز میکند و فرد را وادار به تحمل دوری و ساختن زندگی از نو میکند .

در این مطلب نیز میخواهیم به کتابی اشاره کنیم که حکایتگر داستانیست نظیر آن چه گفته شد . کتاب مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن .

نقد و بررسی

بکمن سوئدی در اولین رمان خود که همین مردی به نام اوه باشد چنان هنر نمایی کرد که کتاب پس از مدتی کوتاه به عنوان پر فروش ترین کتاب در سوئد اعلام شد و پس از آن آنقدر به دل علاقه مندان نشست که به سی زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شد .

اما مردی به نام اوه کیست ؟
اما مردی به نام اوه کیست ؟

اما کتاب مردی به نام اوه روند رو به رشد خود را رها نکرده و در سال ۲۰۱۶ نیز جزء پر فروش ترین کتاب های سایت آمازون اعلام شد و در نیویورک تامیز نیز رتبه اول را به خود اختصاص داد .

اما مردی به نام اوه کیست ؟

اوه بعد از چندین سال زندگی عاشقانه با سونیا حالا مدتی است که تنهاست ، پس از مرگ سونیا اوه دیگر آن آدم سابق نبود ، به قول خودش قبل از آشنایی با سونیا و زندگی مشترک اصلا زندگی نمیکرده ، حالا هم که سونیا مرده باز هم زندگی نمیکد !

اوه مرد پا به سن گذاشته پنجاه و نه ساله ای تلخ و بد اخلاق است که خوش رویی و اخلاق خوبش فقط به سونیا تعلق داشت و به خاطر سن ، کارش را هم از دست داده .

اوه که دیگر نه عشقی برایش مانده و نه حتی کاری ، از زندگی در این زمانه غریب و کامپیوتری خسته و نا امید است و با خود کلنجار میرود که باید خودش را از این بند رها کرده و پیش معشوق برود .

مردی به نام اوه
مردی به نام اوه

خودکشی

اما تصمیم اوه به این سادگی ها عملی نمیشود و هر بار به واسطه یک اتفاق و یک نفر خودکشی او نا فرجام میماند ، اما در این بین با ورود پروانه ، همسایه ایرانی اوه اتفاقات جدیدی برای او رقم میخورد .

کتاب مردی به نام اوه با دیدی عامیانه و دوست داشتنی اما موشکافانه به زندگی و روابط انسانی سعی در تفهیم مفهوم امید به زندگی دارد .

بیان دل نشین و روان شناختی بکمن باعث شده ، با خواندن حتی چند صفحه از کتاب مردی به نام اوه ، مجذوب این رمان رمانتیک ، همراه با جلوه های طنز شویم و به سادگی از خیر آن نگذریم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید