کتاب اتحادیه ی ابلهان

0
267

در کتاب اتحادیه ی ابلهان داستان درباره ی پسری چاق و تنبل و در عین حال خردمند و دارای لیسانس به نام «ایگنیشس» است که همراه مادرش زندگی میکند.

چاق و تنبل

او با راه و رسم زندگی مادرش مخالف است و این مخالفت تنها به زندگی مادر او مربوط نمیشود بلکه همه ی جامعه، کشور و دنیا را در بر میگیرد.

ایگنیشس اتحادیه ی ابلهان
ایگنیشس اتحادیه ی ابلهان

او همواره فکر میکند که میتواند دنیا را تغییر دهد. این در حالی است که به خاطر رک گویی خود حتی نتوانسته برا خود کاری پیدا کند و تنها در ذهن خود این را می پروراند که به تنهایی شورش کند و دنیا را تغییر دهد. همین امر سبب شده در چشم همه به جز همکلاسی دانشگاهش یک کمونیست باشد.

این تفاوت او با دنیای بیرون او را به شخصی تنبل تبدیل کرده است. شخصی که خوردن و خوابیدن در اتاقش را ترجیح میدهد تا جامعه.

اما حادثه ایی سبب میشود که ایگنیشس مجبور به کار کردن شود. به همین دلیل برای تجربه ی شغل های مختلف حوادث و داستان هایی را می آفریند که اتحادیه ی ابلهان را بیش از پیش جذاب و خواندنی میکند.

درباره ی کتاب

کتاب اتحادیه ی ابلهان در غالب طنز واقعیت تلخی را بیان میکند که همگی دست کم یکبار گریبان گیر آن شده ایم. جامعه ای پر از دروغ، طمع، دورویی و متظاهر که اگر شخصیتی هم برای بیداری و آگاه مردن پیدا شود، سرکوب شده و حتی نزدیکترین فرد به او یعنی مادرش هم او را درک نمیکند.

ایگنیشس به نوعی معترض ظلم و بی عدالتی
ایگنیشس به نوعی معترض ظلم و بی عدالتی

در اتحادیه ی ابلهان فساد و بی عدالتی به گونه ایی رشد کرده است که اگر کسی بر علیه آن اقدام کند، نه تنها پشتیبانی نخواهد داشت بلکه همه ی افراد جامعه نیز بر علیه او شمشیر میکشند.

نویسنده در کتاب اتحادیه ی ابلهان سعی کرده است خود را در شخصیت ایگنیشس به نوعی معترض ظلم و بی عدالتی جلوه دهد. اما در زندگی واقعی او نیز این داستان به تثبیت رسیده است.

چرا که پس از تلاش های فراوان برای چاپ اثر خود، هنگامیکه هیچ ناشری حاضر به چاپ کتابش نبود، در نهایت یاس زندگی خود را پایان داد.

اما این کتاب طی ۹ سال تلاش مادرش توسط استاد دانشگاه به چاپ رسید و طولی نکشید که جایزه ی پولیتزر را به خود اختصاص داد و در ۲۵ سال گذشته به عنوان یکی از کتاب های برتر ادبی آمریکا شناخته شده است.

قسمتی از متن کتاب

قسمتی از متن کتاب اتحادیه ی ابلهان
قسمتی از متن کتاب اتحادیه ی ابلهان

اگر یک بساز بفروش در حومه ی شهر بودم دست کم یک زنجیر به دیوار های آجری زرد خانه های ویلایی دوبلکس نصب میکردم.

وقتی که ساکنان حومه از تلوزیون و پینگ پنگ و کار های دیگری که در خانه های کوچکشان میکنند خسته بشوند همدیگر را تا مدتی زنجیر خواهند کرد.

همه عاشق این کار خواهند شد. زن ها میگویند « شوهرم دیشب منو به زنجیر کشید. عالی بود.

شوهرت اخیرا این کار رو با تو کرده؟» و بچه ها با اشتیاق دوان دوان از مدرسه به خانه می آیند تا مادر زنجیرشان کند.

به کودکان کمک خواهد شد تا تخیلاتی را که تلوزیون از ایشان گرفته دوباره به دست بیاورند و ضمنا از میزان بزهکاری اطفال هم کاسته خواهد شد.

وقتی پدر از سر مار به خانه باز میگردد تمام خانواده دست و پایش را میگیرند و به این دلیل که آنقدر احمق است که صبح تا شب برای تهیه ی مخارجشان کار کرده او را به زنجیر میکشند.

جان کندی تول اتحادیه ی ابلهان
جان کندی تول اتحادیه ی ابلهان

بستگان پیر دردسر ساز در گاراژ زنجیر میشوند. دستانشان فقط ماهی یکبار باز میشود، آن هم برای امضای چک بیمه ی بازنشستگی.

دستبند و زنجیر زندگی بهتری برای ما به ارمغان می آورند. باید در نوشته هایم به این بحث بپردازم. .‌‌..

مشخصات کتاب

عنوان : a confederacy of d( اتحادیه ی ابلهان)
نویسنده : جان کندی تول
مترجم : پیمان خاکسار
انتشارات : چشمه
رده سنی : بزرگسالان
موضوع : داستان های آمریکایی قرن ۲۰
دسته بندی : داستان های جهان
تعداد صفحه : ۴۶۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید