کتاب قلب سگی

0
271

کتاب قلب سگی نوشته ی نویسنده ی روسی به نام میخائیل بولگاکوف است که در سال ۱۹۲۵ نوشته و به چاپ رسید. اما بنا بر دلایلی سیاسی چاپ و انتشار این کتاب ممنوع اعلام شد.

میخائیل بولگاکوف
میخائیل بولگاکوف

اما سر انجام توسط اتحادیه ی جماهیر شوروی رسما در سال ۱۹۸۷ مجددا به چاپ رسید.

نویسنده در کتاب قلب سگی مردم روس را که به دلیل خشونت و ظلم بیش از حد با آنان رفتاری مشابه حیوانات میشد را به سگ تشبیه کرده است.

عجایب داستان

اما در این میان از عجایب داستان ک خواننده را مجذوب خود میکند تبدیل سگ به انسان با پیوند های دشوار است که این امر خود به گونه خبر از یک انقلاب بزرگ میدهد.

میخائیل بولگاکوف : داستان نویس روسی قرن ۲۰
میخائیل بولگاکوف : داستان نویس روسی قرن ۲۰

به گونه ایی که خود کتاب از زبان سگی که توسط پروفسوری به نام پری آبراژینسکی جراحی و به انسان تبدیل شده نقل میشود.

کتاب قلب سگی پس از مرگ رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه یعنی لنین نوشته شده که پیامی دربر دارد که همه ی مردم جهان را به انسانیت دعوت میکند: عقل و مغز انسان را نمی سازند مگر اینکه با احساس و روح انسانی همراه باشند.

قسمتی از متن کتاب

وقتی انقدر مشام قوی داری که بوی خوش گوشت را از یک کیلومتری بفهمی، نیازی نیست مشقت سواد آموزی را به جان بخری. با این وجود اگر ساکن مسکو باشی و از حداقل هوش بهره مند باشی نا خواسته خواندن را بدون فراگیری هیچ نوع تعلیمی یاد میگیری، بین چهل هزار سگ در مسکو باید یک سگ کودن باشد اگر توانایی خواندن کلمه ی کالباس را نداشته باشد.

مشام قوی کتاب قلب سگی
مشام قوی کتاب قلب سگی

شاریک به کمک رنگ ها با سواد شده بود. وقتی ک فقط چهار ماهش بود در تمام مسکو با دیدن تابلوهایی به رنگ سبز- ابی با حروف « ت، م، غ، م» ( تعاونی مواد غذایی مسکو ) آشنا شد.

اگزوز ماشین

البته همانطور که قبلا گفتم نیازی به خواندن همین هم نبود زیرا بوی گوشت به خودی خود مشخص بود. یکبار هم مشکلی پیش آمد، شاریک که قبلا بخاطر اگزوز ماشین خس بویایی اش دچار مشکل شده بود به دنبال رنگ آبی براقی به جای قصابی سر از فروشگاه لوازم برقی «برادران ابی دوست» درآورد،

در آنجا بود ک طعم خالص سیم روکش را تجربه کرد حتی بسیار دردناک تر از شلاق سورتچی ها بود.

شلاق سورتچی ها
شلاق سورتچی ها

این خاطره ی دردناک جرقه ی آغاز تحصیلات شاریک شد. شاریک در همان پیاده رو‌ بود که دریافت لزوما همیشه رنگ آبی نشانه ی قصابی نیست.

زوزه کشان دم دردناک و سوزانش را بین پاهایش قرار داد و به خاطر سپرد که ‌حرف اول از سمت چپ در تابلوی قصابی ها همیشه به رنگ طلایی و حنایی و سرکج همچون سورتمه است.

پس از آن پیشرفتش بهتر شد.

مشخصات کتاب

عنوان : قلب سگی
نویسنده : میخائیل بولگاکوف
مترجم : آبتین گلکار
موضوع : داستان روسی قرن ۲۰
دسته بندی : رمان
رده سنی : بزرگسالان
انتشارات : ماهی
سال انتشار : ۱۳۹۷
تعداد صفحه : ۹۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید