بازی Stronghold

1
796

در این مطلب به بررسی سری بازی های محبوب Stronghold خواهیم پرداخت :

Stronghold یکی از قدمیترین بازی های استراتژیک است که طرفداران بسیاری دارد ، از رو حتی در کشور خودمان آن را به فارسی دوبله کرده و نام جنگ های صلیبی را بر روی آن گذاشتند .

Stronghold
Stronghold

این بازی برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ وارد دنیای بازی های کامپیوتری شد و با به تصویر کشیدن حال و هوای قرون وسطی و حکومت های قدرتمند آن زمان توانسط خیل عظیمی از طرفداران را به خود جذب کند .

البته Stronghold در این مسیر تنها نبوده و رقبای سرسختی مثل Age Of Empire و Rise Of Nations در این سبک ولی با ویژگی های منحصر به فرد و جذاب خود ، عرصه را بر یکه تازی این بازی میبستند .

بازی با محوریت شهر سازی و مدیریت اقتصاد و لشکر کشی مخاطب را مجذوب کرده و روند خسته کننده ای ندارد ، در واقع از بدو شروع بازی شما در نقش یکی از اشراف زادگان عرب یا اروپایی که به اصطلاح طرفین جنگ های صلیبی هستند ارباب یک قلعه کوچک بوده و با استفاده از منابع طبیعی مانند درختان با ساخت چوب بری و کوه ها با ساخت معادن سنگ ، یکی از حیاتی ترین نیازهای خود برای ساخت آیتم های دیگر و گسترش امپراتوری خود را برطرف میکنید .

حمله - بازی قلعه 2
حمله – بازی قلعه ۲

بازی در واقع شبیه سازی نزدیک به واقعیتی از حکومت های فئودالی قرون وسطای درگیر جنگ های صلیبی را نشان میدهد که مردم برای ارباب کار میکنند ، اربابان یا همان شخصیت های اصلی بازی در کل ۱۶ نفر به نام های رت ، اسنیک ، پیگ ، ولف ، ریچارد شیر دل ، صلاح الدین ، خلیفه ، سلطان ، شاه فیلیپ ، امپراتور فردریک ، داروغه ، نذیر ، آبوت ، مارشال ، وزیر و امیر هستند که از این بین فقط چهار شخصیت صلاح الدین ، ریچارد شیر دل ، امپراتور فردریک و شاه فیلیپ در تاریخ جنگ های صلیبی حقیقی بوده و مابقی برای جذاب تر شدن بازی اضافه شده اند .

البته در Stronghold یکی از اصلی ترین موارد بازی مردم و محبوبیت ارباب بین آنهاست ، از رو بازیکن باید با ساخت آیتم هایی مانند مجسمه ها و کارناوال ها ، شراب سازی ها و آیتم های دیگری از این قبیل رفاه مردم را تامین و در نتیجه محبوبیت خود را افزایش دهد .

اما در این بازی حکومت درآمد خود را از راه گرفتن مالیات و خرید و فروش محصولات کشاورزی و … تامین میکند ، و آیتم مالیات قابل تنظیم است ، یعنی بازیکن میتواند مالیات را افزایش یا کاهش دهد که این مورد هم باعث بالا رفتن محبوبیت و برعکس آن میشود .

در کل بازیکن ابتدا باید سیستم فئودالی خود را بسازد و و محبوبیت خود را افزایش دهد و پس از آماده سازی و به ثبات رساندن شرایط اقدام به تجهیز ارتش و ازدیاد سربازان خود برای گسترش دادن حکومت و از بین بردن حکومت های دیگر کند .

استراتژی در بازی قلعه 2
استراتژی در بازی قلعه ۲

 

استدیوی Fire Fly در به تصویر کشیدن این دوره از تاریخ بسیار خوب عمل کرده و ریزترین موارد را درون بازی جای داده ، از ادوات جنگی ای مانند منجنیق و الوار های سوزان برای حفاظت از قلعه ها گرفته تا نوع پوشش و شبیه سازی مزارع و عوامل سرگرم کننده برای رضایت مردم ، همگی مثالی از مواردی است که در Stronghold به بهترین نحو به نمایش کشیده شده .

محبوبیت و استقبال از Stronghold به قدری بوده که تاکنون هفت نسخه متفاوت شامل(۲۰۰۱) Stronghold 1 ، Stronghold Crusader (2002) ، Stronghold 2 (2005) ، Stronghold Legends (2006) ، Stronghold 3 (2011) ، Stronghold Kingdoms (2012) ، Stronghold Crusader II (2014) از آن منتشر شده و خبر خوب برای طرفدارن Stronghold این است که طبق اخبار ، نسخه جدیدی به نام Stronghold War Lords در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد .

بازی Stronghold
بازی Stronghold

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید