نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی

1
1110

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی ;

این اثر ماندگارتاریخی ادبیات آمریکا نوشته خلبان و نویسنده برجسته ، ریچارد باخ است که علت تشابه نام خانوادگی او با یوهان سباستین باخ آهنگساز شهیر آلمانی این است که او از نوادگان مستقیم باخ بزرگ است!

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی
نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی

ریچارد باخ

ریچارد باخ با همه علائقی که به پرواز و فضا داشت اما همیشه قلم و کاغذش را به آنها ترجیح می داد و به همین دلیل سعی کرد بیشتر مشغول نوشتن شود که البته در نوشته هایش هم از عناصر پرواز استفاده کرده است که ماحصل همه این همه شاهکار جاناتان مرغ دریایی شده است.

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی (عکس جلد)
نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی (عکس جلد)

کتابی که در سال ۱۹۷۰ با نام  Jonathan Livingston Seagull به عنوان اولین کتاب این خلبان ثبت شده است.مابقی کتاب های این نویسنده عبارتند از:

⦁ هدیه پرواز
⦁ پندار
⦁ پلی به سوی جاودانگی
⦁ گریز از سرزمین امن
⦁ یگانه
⦁ فراسوی ذهنم
⦁ یادداشت‌های مرد فرزانه

داستان جاناتان مرغ دریایی داستانی نمادین است. داستانی مرغی دریایی به نام جاناتان که تصمیم میگیرد مانند سایر مرغان دریایی زندگی نکند و در زندگی پیرو حرف جمع و به اصطلاح عرف جامعه مرغان دریایی نباشد.

همه مرغان دریایی

در نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی همه مرغان دریایی دیگر به خوردن و خوابیدن عادت کرده اند و از پرواز تنها برای پیدا کردن غذای بهتر استفاده می کنند اما جاناتان سعی میکند بر عقیده خودش یعنی متفاوت بودن و استفاده کردن از توانایی پرواز برای دستیابی به اهداف بالاتر یعنی آزادی و رهایی و استقلال استوار بماند و البته تاوان این استقامت را نیز می پردازد.

او در طول مسیرش به علت خستگی ، طرد شدن از سوی بقیه مرغان دریایی ، گرسنگی های طولانی مدت و البته تنهایی بارها با خود می اندیشد که شاید دچار اشتباه شده است و نبایستی خود را از بقیه جامعه مرغان دریایی جدا می کرد و این خطر بیش از حد او را تهدید میکند اما بعد از غلبه بر این شک و تردید ها به استادی چیره دست در پرواز مبدل می شود و به نوعی نقش خط شکن را برای بقیه مرغان دریایی ایفا می کند و باعث می شود مرغان دریایی دیگری تحت آموزش به عقاید او ایمان بیاورند و خودشان را باور کنند که اگر سختی یادگیری را بپذیرند قطعا پرواز در بالاترین سطوح حق آشکارای آنهاست که خودشان از خودشان ربوده بودند.

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی (جملات جاناتان)
نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی (جملات جاناتان)

در واقع

در واقع بیش از هر موضوعی بحث آزادی و غلبه بر ترس های درونی برای رسیدن به مراحل بالای زندگی موضوعی بوده که ریچارد باخ از نوشتن کتاب جاناتان مرغ دریایی در سر داشته و همانطور که گفتیم این موضوع ناشی از میل بی پایان او به پرواز و آسمان بوده است.

به علت داشتن همین ویژگی اغلب این اثر به عنوان یک رمان روانشناسی شناخته می شود و البته تاثیر دیدگاه معنوی شرقی در ادبیات غربی آمریکا را نشان می دهد.

والبته جزء آخرین آثاری است که این ویژگی ها را داشته است.همچنین لازم به ذکر است که فیلمی با همین عنوان در سال ۱۹۷۳ ساخته شده است که نشان دهنده موفقیت این اثر در جذب مخاطبان است.

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی
نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی

نقل قول های جذاب از ریچارد باخ در کتاب جاناتان مرغ دریایی:

⦁ سابقه نداشت مرغان دریایی در پاسخ به «شورای بزرگ» سخنی بگویند و اعتراض بکنند، ولی صدای جاناتان بلند شد. چنین خروشید: “بی‌مسئولیتی؟ برادران! رفتار چه کسی مسئولانه‌تر است از مرغی دریایی که برای زندگی مفهومی والاتر و مقصودی برتر یافته و از پی آن‌ها می‌رود؟ هزاران سال دنبال کله‌ی ماهی‌ها به هر کنج و گوشه‌ای سرک کشیده‌ام، ولی حالا دلیلی برای زیستن داریم: یادگیری، کشف، نیل به آزادی!” .

⦁ باکم نیست که یک مشت پر و استخوان بیش‌تر نباشم، مادر. فقط می‌خواهم بدانم در هوا چه کاری ازم برمیاد و چه کاری ازم ساخته نیست، همین و بس. جز این خواسته‌ای ندارم.

⦁ جاناتان ، مرغ دریایی، یک روز می‌فهمی بی‌مسئولیتی عاقبت خوشی ندارد. زندگی ناشناخته و ناشناختنی است، و ما چیزی از آن نمی‌دانیم جز این‌که به‌دنیا آمده‌ایم تا شکم‌مان را سیر بکنیم، و تا جایی که برای‌مان امکان دارد زنده بمانیم.

⦁ اغلب مرغ‌های دریایی دغدغه‌شان فقط این است که ابتدایی‌ترین شیوه‌های پرواز را یاد بگیرند: چگونه خود را از کرانه به خوراک برسانند و برگردند. برای اغلب مرغ‌هایی دریایی، سیر کردن شکم بر اشتیاق به پرواز می‌چربد. اما برای این مرغ دریاییِ خاص، خوردن مهم نبود، بلکه به پرواز اهمیت می‌داد. بیش از هر چیز دیگر در دنیا. جاناتان لیوینگستون شیفته‌ی پرواز بود.

نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی
نقد و بررسی کتاب جاناتان مرغ دریایی

این کتاب در ایران توسط نشر ثالث و به مترجمی نسیم امیرعظیمی به چاپ رسیده است و البته استقبال بسیار خوبی از این اثر ماندگار آمریکایی شده است و به چاپ های فراوانی رسیده است.

لینک خرید کتاب جاناتان مرغ دریایی در سایت ایران کتاب

شاید سلیقه شما این کتاب ها را نیز بپسندد :

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید