نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید

0
863

کتاب زندگی خود را طراحی کنید:

“زندگی همینه دیگه.سعی کن ی کار دولتی با بیمه و مزایای خوب پیدا کنی که البته پاداش بازنشستگی خوبی هم داشته باشه که دیگه عالیه!”

مطمئنم که این حرفو زیاد شنیدید و فکر میکنید که این فکریه که فقط توی ذهن جهان سومی ها و علی الخصوص ایرانیهاست. اما ما توی

نقد و بررسی کتاب چطوری زندگی خود را طراحی کنید

اثر بیل بورنت و دیوید ایوانس میخوایم حرف های جدیدی به گوشتون برسونیم . حرف هایی فراتر از کتاب های انگیزشی روتینی که تا حالا خوندید.

زمانی استیو جابز گفته بود:

“وقتی وارد این دنیا میشی میشنوی که دنیا همینه ،سعی کن خانوادتو تشکیل بدی و صرفه جویی کنی و خوش بگذرونی اما به نظر من این زندگی خیلی کسل کنندست. شاید اگر بدونید همه چیزهایی که در اطراف شما هست توسط افرادی ایجاد شده که از شما باهوش تر نبودند خیلی دیدتون نسبت به زندگی عوض بشه…”

این کتاب دقیقا همین رو داره میگه.خلاصه کل کتاب اینه که اگر بفهمید که زندگی تورو کسی طراحی نکرده بلکه این خود تو هستی که میتونی زندگیتو طراحی کنی. ولی اگه فکری به حالش نکنی و بذاری روی حالت اتوماتیک پیش بره و تغییری توی ذهن و زندگیت ایجاد نکنی ، باید اونو بپذیری و حق گله کردن نداری!

مطالب مهم دیگه ای که راجع به کتاب و نویسنده هاش باید بدونید اینه که نویسنده های این کتاب هر دو از اساتید دانشگاه استنفورد هستند و دقیقا دارن کار طراحی زندگی رو در آزمایشگاهشون Life Design Lab (که خودشون هم موسسش بودند) به صورت آکادمیک انجام میدند.

نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید
نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید

کتاب در سال ۲۰۱۶ تالیف شده و تونسته عنوان پرفروش ترین کتاب سال رو در آمریکا بدست بیاره که خب نشون دهنده رضایت فوق العاده مردم از کتاب هست.


توضیحات نسبتا مفصل:

قبل از اینکه به نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید بپردازیم بهتره بیشتر این کتاب رو بشناسیم کتاب ۱۱ تا فصل اصلی داره که لیستشون رو میبینید:

 1. از جایی که هستید شروع کنید
 2. ساخت جهت‌یاب
 3. راه‌یابی
 4. رهایی از دام مشکلات
 5. زندگی های متعدد خود را طراحی کنید
 6. ساخت نمونه آزمایشی
 7. زندگی های متعدد خود را طراحی کنید
 8. چگونه بیکار می مانیم
 9. شغل رویایی خود را طراحی کنید
 10. انتخاب شادی
 11. ایمنی شکست
 12. ساخت یک تیم
کتاب زندگی خود را طراحی کنید (جلد کتاب زبان اصلی)
کتاب زندگی خود را طراحی کنید (جلد کتاب زبان اصلی)

خب همونطور که از اسم فصل ها پیداست نویسندگان یک راهکار عملی ارائه کردند که خب همون دلیل اصلی فروش کتابه.برای مثال در مقدمه کتاب میبینیم که نگرش های روتین مردم و

تغییر نگرش ها

پیشنهاد داده شده است.

مثلا راجع به رابطه مدرک و کار گفته که این باور غلطیه. اینکه که فکر کنیم مدرک ما شغلمونو تعیین میکنه مثل کشور خودشون(آمریکا) که بیش از ۷۵ درصد فارغ التحصیلاشون کار غیرمرتبط با مدرک و رشتشون رو میکنند. شاید همین توقع نابجا باعث شده که نزدیک به ۷۰ درصد شاغلین آمریکا از کارشون ناراضی باشند. یا اینکه دیگه برای طراحی یک زندگی دلخواه خیلی دیره اما واقعیت اینه که ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست! اما مهمترین تغییر نگرشی که مدنظر نویسنده ها بوده اینه که مردم فکر می کنند فقط وقتی خوشحالند که موفق باشند اما نظر اونها بر اساس تجربه و علمشون اینه که اگر زندگیتون رو خودتون طراحی کنید حتما خوشحال میشید و قطعا با این شرایط موفق میشید…

وقتی کتاب رو با کتاب های مشابه مقایسه میکنیم میفهمیم که واقعا جامع تره و حس تجربیات متفاوتی به آدم میده که خب این حس برتری با پشتوانه آکادمیک قوی نویسنده ها باعث

اطمینان خاطر

بیشتر میشه. در کل کتاب خیلی بیشتر از حد تصور اولیه تاثیرگذاره…

کتاب زندگی خود را طراحی کنید (کتاب زبان اصلی در وبسایت رسمی کتاب)
کتاب زندگی خود را طراحی کنید (کتاب زبان اصلی در وبسایت رسمی کتاب)

در ادامه نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید به سراغ اثر ترجمه شده توسط نشر البرز فرادانش و رضا جمشیدی صفا میریم. من بعد از مطالعه این کتاب جدا از یک سری ترجمه های اشتباه مثل هوش مصنوعی به جای هوش هیجانی و چند مورد قابل صرف نظر دیگه، تنها نقطه ضعفی که برای این کتاب مثل کتاب های دیگه ترجمه شده پیدا کردم. آن ضعف عدم بومی سازی تمرین های عملی نویسنده هاست.طبیعتا خیلی از کارهایی که در آمریکا میشه انجام داد برای ما مناسب نیست یا اصلا حائز اهمیت نیست…

به هر حال در پایان نقد و بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید به شما توصیه میکنم قبل از اینکه در زندگیتون به بن بست بخورید حتما این کتاب رو مطالعه کنید یا به عزیزانتون هدیه بدید.

برای مطالعه بیشتر در مورد این کتاب به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید و یا برای خرید از لینک زیر اقدام نمایید!


برای خرید کتاب زندگی خود را طراحی کنید با تخفیف ویژه پابیشا از سایت ایران کتاب از کد تخفیف : PUBISHA-LIFE استفاده نمایید!

خرید کتاب زندگی خود را طراحی کنید


مشخصات کتاب

مترجم : رضا جمشیدی صفا

قطع : وزیری

نوع جلد : سلفونی

شابک : ۹۷۸-۶۰۰-۲۰۲-۵۸۳-۸

تعداد صفحه : ۲۸۵

سال انتشار شمسی : ۱۳۹۷

سال انتشار میلادی : ۲۰۱۶

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید