کتاب هویت

0
480

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب هویت اثر بینظیر میلان کوندرا خواهیم پرداخت :

خلاصه داستان

داستان مربوط به زندگی زوجیست به نام های ژان مارک و شانتال است که شیفته یکدیگرند و جامعه و کشمکش های آن را به فراموشی سپرده اند .

ژان مارک را هیچ چیز یا کسی نمیتواند مجذوب و یا حتی توجه او را به خود جلب کند ، هیچ کس به جز شانتال !

خلاصه داستان کتاب هویت
خلاصه داستان کتاب هویت

اصلا ، ژان مارک اگر مساله ای برایش به درجه اهمیت خاص برسد فقط با شانتال در میانش میگذارد و محوریت توجه او را این زن تشکیل میدهد .

شانتال هم که در بیرون از منزل و به دور از ژان مارک از افراد و درگیری با روزمرگی این شلوغی متنفر است و ژان مارک را فرشته نجات خود میداند و هراس اینکه اگر روزی ژان مارک نباشد را گهگاهی احساس میکند .

شروع یک سوء تفاهم ساده

اما داستان جائی آغاز میشوند که به ناگه و بدون هیچ پیش زمینه ای شانتال که همراه ژان مارک در حال قدم زدن در خیابان است ، رو به همسر خود میگوید ، دیگر مردان برای دیدن من سر برنمیگردانند !

شروع یک سوء تفاهم ساده - کتاب هویت
شروع یک سوء تفاهم ساده – کتاب هویت

اینجاست که مردانه ترین احساسات ژان مارک به روح وی حمله کرده و حسادت در او شعله میکشد ، اما علاقه بی بدیل او باعث خاموش شدن این آتش شود .

ژان مارک کمی که میگذرد متوجه احوالات و افسردگی شانتال میشود و در میابد ، تنها منظور شانتال از این جمله متحیر کننده ، افسردگی ناشی از بالا رفتن سن و کهولت است .

تصمیم عجیب

اما ژان مارک تصمیم عجیبی برای بازگرداندن سرزندگی به روح شانتال گرفته و اقدام به نوشتن نامه هایی با پوشش فردی ناشناس با مضمون ابراز علاقه و دلداگی و تعریف و تمجید از زیبائی او میکند .

نامه هایی که شانتال را ابتدا آزرده خاطر میکند و ژان مارک هم با این عکس العمل معشوقه اش به کار خود ادامه میدهد تا جائی که شانتال کم کم افسردگی را با شادابی همانند دختری جوان باز سازی میکند .

اما شانتال که دیگر آن زن افسرده سابق نیست وقتی پی به راز این نامه ها میبرد ، ژان مارک را ترک کرده و …

ژان مارک - کتاب هویت
ژان مارک – کتاب هویت

نقد وبررسی کتاب هویت

میلان کوندرا را میتوان با آمیزه های روان کاوانه و فلسفی در آثارش شناخت ، نویسنده ای که در کتاب هویت از نمایاندن نیمه تاریک شخصیت انسان به واسطه اعمالی نظیر دروغ و سوء ظن نسبت به یکدیگر میگوید .

در کتاب هویت مخاطب به زیبائی معانی و مفاهیم شکل گیری یک ناهنجاری در یک رابطه قوی عاطفی در پس ، عدم شناخت مناسب از طرفین پس از یک رابطه طولانی مدت را عمیقا درک میکند .

نکته مهم در مورد اثر یاد شده ، این است که شخصیت ها به صورتی ماهرانه یک زندگی ساده و یک اتفاق ساده که منجر به زوال رابطه میشود را به نمایش در آورند و خبری از هیچ پیچیدگی خاصی در متن نیست .

میلان کوندرا با نوع نگارش کاملا ساده و صریح خود در کتاب هویت و آمیختن طنز و مسائل سیاسی و اجتماعی در واقع یک اثر رفتار شناسانه و فلسفی را در قالب یک رمان عرضه کرده مطالعه آن را شدیدا پیشنهاد میکنیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید